Kentsel Dönüşüm Dünyası

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Kent Meydanı’nda düzenlenen törenle, toplam yatırım bedeli 183 trilyon lira olan 53 kalem eserin toplu açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karasu'ya 75 yataklı, Sapanca'ya 20 yataklı devlet hastanesi inşa edildiğini ifade ederek, TOKİ'nin, Adapazarı'nda 466, Akyazı'da 384 konutu tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettiğini söyledi. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da törende yaptığı konuşmada, Sakarya’da 6 bin 914 konut uygulamasının başlatıldığını bu konutların 6 bin 78’inin bitirildiğini ifade etti. Turan, “TOKİ olarak Sakarya’da başlattığımız yatırımların bedeli yaklaşık 764 milyon liradır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Kent Meydanı'nda 11 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada; “Eğitimde, Adapazarı, Serdivan ve Geyve imam hatip liselerini, Hendek ve Ferizli endüstri meslek liselerini, Kocaali Anadolu Lisesi 300 kişilik öğrenci pansiyonunu hizmete açıyoruz. Bunlarla birlikte toplam 46 trilyon yatırım bedeli olan 21 adet anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, pansiyon, atölye ve spor salonunun resmi açılışını bugün burada yapıyoruz. Hayırsever iş adamımız Haşim Gürdamar tarafından yaptırılarak Sakarya Üniversitemize kazandırılan bilgisayar ve bilişim fakültesinin binasının açılışını da bugün gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Karasu'ya 75 yataklı, Sapanca'ya 20 yataklı bir devlet hastanesi inşa edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ'nin Adapazarı'nda 466, Akyazı'da 384 konutu tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükşehir Belediyemizin asfalt, isale hattı, içme suyu, taş parke gibi pek çok altyapı hizmetiyle Vali Mustafa Büyük Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi'nin resmi açılışını da bugün buradan yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“53 ayrı eser ve hizmet hayırlı olsun”

Adapazarı Belediyesi'nin bir ilkokul, Erenler Belediyesi'nin çeşitli parklar, Geyve Belediyesi'nin bir köprü, Kaynarca Belediyesi'nin kültür merkezi inşa ettiğini belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hendek Belediyemiz asfaltlama çalışmaları gerçekleştirdi. Pamukova Belediyemiz kilit parke, yol ve bir köprü, Serdivan Belediyemiz fikir sanat akademisi ve 14 çocuk parkı, Sapanca Belediyemiz bir köprü, Söğütlü Belediyemiz kilitli beton parke ve beton yol, Taraklı Belediyemiz de konak restorasyon işlerini tamamladı. Belediyelerimiz tarafından Sakaryamıza kazandırılan tüm bu hizmetlerin resmi açılışını da bu vesileyle yapıyoruz. 7 trilyonluk bir yatırımla tamamlanan 1. Organize Sanayi Hizmet Binası ve sosyal tesislerin açılışlarını da buradan yapıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir müjdeyi de paylaşmak istediğini aktararak, “8 Nisan Çarşamba günü Bakanlar Kurulumuz tarafından alınan bir kararla Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi'nin kuruluşu ilan edildi. Hem ülkemize hem şehrimize çok önemli katkıları olacağına inandığım Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi'nin bu kararı bana geldi, ben de onayladım, Resmi Gazete'de yayımlandı.” diye konuştu.

TOKİ, yurt çapında yoğun bir çalışma yürütüyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan da törende yaptığı konuşmasında İdarenin konut sahibi olmamış vatandaşlarımız için nitelikli sosyal konut üretimi ve gecekondu dönüşümü çalışmalarını yurt çapında yoğun bir şekilde ve başarı ile sürdürdüğünü belirtti. Turan, “Sayın Cumhurbaşkanım gösterdiğiniz hedef doğrultusunda 2023 yılına kadar 1 milyon nitelikli konutun inşasını ülkemize ve vatandaşlarımıza kazandırmak için bir plan ve program doğrultusunda çalışıyoruz.” dedi. 

TOKİ Başkanı Turan, “Sakarya’ya 6 bin 914 konut uygulaması başlatıldı”

Sakarya ilimizde TOKİ’nin inşa ettiği önemli projeler bulunduğunu ifade eden M. Ergün Turan, Sakarya’da toplamda 6 bin 914 konut uygulaması başlatıldığını bu konutların 6 bin 78’i bitirildiğini kaydetti. Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Ayrıca 8 lise, 4 ilköğretim, 4 cami, 12 spor salonu 5 hastane, bir sağlık ocağı, 2 kütüphane, pansiyon ve yurt bitirilmiştir.

Sakarya’ya 25 bin seyirci kapasiteli stadyum

Sapanca’da, 750 konut ve 75 dükkan projeli kentsel dönüşüm çalışması, Taraklı’da 96 konutun inşası, Geyve’de 300 kapasiteli öğrenci yurdu, Adapazarı Korucuk kanalizasyon kollektör inşaatı ve 25 bin seyirci kapasiteli Sakarya Stadyumu’nun inşaatları devam etmektedir.
Sayın Cumhurbaşkanım 100 yatak kapasiteli Hendek Devlet Hastanesi ve 20 yatak kapasiteli Sapanca Devlet Hastanesi de bitirilme aşamasındadır. Bir ay içerisinde iki hastanemiz de Sağlık Bakanlığı’na teslim edilecektir.
TOKİ olarak başlattığımız yatırımların bedeli yaklaşık 764 milyon liradır. Bu gün huzurlarınızda teslimi yapılacak olan Adapazarı Korucuk Mahallesi 466 konut, ve Akyazı İlçesi 384 konut bulunmaktadır. Bu hizmetlerin yatırım bedeli yaklaşık 52 milyon liradır.
Memleketimize ve Sakaryalı kardeşlerimize hayırlı olmasını dilerim.
Sayın Cumhurbaşkanım TOKİ olarak nitelikli sosyal konut üretmeye ve konut sahibi olmamış vatandaşlarımız için alternatif konut programları geliştirerek şehirlerimize yeni değerler katmaya devam ediyoruz.”