Kentsel Dönüşüm Dünyası

 Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Lloyd's Şehir Risk Endeksi 2015-2025 raporuna göre İzmir, ekonomik kırılganlık açısından dünyanın en riskli 42'nci, Türkiyenin ise en riskli ikinci kenti olarak belirlendi. Buna göre İzmir'de önümüzdeki 10 yıl içinde insan veya doğa kaynaklı felaketlerin meydana gelmesi halinde 30 milyar dolarlık hasar oluşacak. İzmir'de ekonominin kırılganlığında aslan payını deprem riski aldı.

Kentteki 1 milyon 50 bin konutun 315 bini dönüştürülmek zorunda. Elbette bu kısa vadede başarması kolay bir iş değil. 5-10 hatta 20 yılda bu binaları dönüştürmek büyük bir başarı olacaktır. 315 bin yapıyı dönüştürmek, kenti gecekondulardan kurtarmak hem ekonomik, hem de sosyal anlamda İzmir'e büyük katkı sağlayacak."

Üretilirken satılan, yani ekonomik dönüşü hızlı konutlar üretilmesi gerekiyor. İzmir'de çok güzel bir talep var; ancak arz edilen konutlar bu taleplere ne kadar uygun, tartışmalı. Kent olarak arsa üretilebilmesi ve arsa sahiplerinin bu arsaları makul fiyata inşaat sektörüne satması da diğer bir konu. Eğer bu dediklerimiz başarabilirse hem konut dönüşümünde önemli bir ekonomik dinamizm yaratılacak hem de kırılgan ekonomi sağlam temeller üstüne oturtulmuş olacaktır.."